Co dělat po dopravní nehodě
Každý řidič by měl vědět, jak se zachovat v situaci, kdy se stáváme účastníkem či svědkem dopravní nehody. Při dopravní nehodě mají minuty cenu zlata, proto tyto minuty neztrácejte tím, že musíte základní informace někde hledat. K dopravní nehodě může dojít během vteřiny, její příčinou může být nepřiměřená rychlost, nesprávný způsob jízdy, nedání přednosti v jízdě nebo nesprávné předjíždění. K těmto příčinám se může přidat ještě bezohledný řidič, nepozornost či nezkušenost. Na vině může být i špatný stav vozovky, počasí nebo nenadálá událost v podobě pádu předmětu na vozovku např. stromu. A mnoho dalších možných příčin.
První vteřiny po nehodě
Nejdůležitější rada zní: Zachovejte klid, nepanikařte a postupujte systematicky. Jestliže se stanete přímým či nepřímým účastníkem dopravní nehody, můžete se dostat nejen vy, ale všichni účastníci do šoku. Proto je nejdůležitější znát postupy a základní úkony, jak se v této situaci chovat a na co dát pozor.
Dopravní nehoda se zraněním
- Zachovejte klid, zorientujte se v prostoru, kde se právě nacházíte. Zhodnoťte celkovou situaci.
- Pokud jste schopni se hýbat a opustit prostor vozidla, oblečte si reflexní vestu. Je důležité být vidět.
- Pokud je vozidlo nastartované, vypněte jej.
- Je nutné a důležité označit místo nehody, nainstalujte výstražný trojúhelník nebo i zapněte výstražná světla. Chráníte tím sebe i ostatní účastníky dopravního provozu.
- U spolucestujících a ostatních přímých účastníků nehody zkontrolujte jejich zdravotní stav. Zjistěte, zda jsou při vědomí, zda komunikují, jak vážná jsou jejich zranění, zda jsou schopni se hýbat. Snažte se je uklidnit.
- Opusťte místo nehody, pokud jsou zde další zranění, pokuste se je přemístit do přiměřené vzdálenosti od vozu, mimo vozovku. Pokud máte další reflexní vesty, oblečte jim je.
- Pokud máte k dispozici další osoby, zorganizujte zajištění bezpečnosti místa nehody a pomoc zraněným.
- Přivolejte pomoc. Tísňová linka záchranné služby – 155, hasiči – 150, policie – 158, nebo centrální číslo 112.
- Dispečeru jasně a zřetelně uveďte: vaše jméno a příjmení, co nejpřesněji místo, kde se nacházíte, pokud nevíte, uveďte orientační body v okolí.
Popište, co se stalo, že jde o dopravní nehodu se zraněním apod. Celkový počet zraněných osob a popište jednotlivá zranění. Doplňující otázky zodpovídejte co nejpřesněji a řiďte se pokyny. - Poskytněte první pomoc zraněným, zajistěte životní funkce, tzn. krevní oběh, dýchání a vědomí. K zastavení případného tepenného krvácení a dalších zranění použijte lékárničku, či jiných dostupných prostředků.
- Pokuste se zaklíněné osoby vyprostit z vozidla. Jestliže máte podezření na poranění páteře a není to bezpodmínečně nutné, například hrozí požár vozidla, raději s osobou nehýbejte.
- Do příjezdu pomoci oživujte zraněné, snažte se s ostatními komunikovat a zbránit tak šoku. Pokud jsou přítomna v autě zvířata, pomozte jim.
- Pokud je to možné, zajistěte majetek proti dalšímu poškození.
- Zajistěte svědky, důkazy, které by mohly pomoci k pozdějšímu vysvětlení dopravní nehody.
Dopravní nehoda bez zranění
Po provedení základních úkonů vedoucích k zabezpečení místa nehody a zabezpečení majetku proti dalšímu poškození, je vhodné si místo nehody zdokumentovat, stačí i fotografie pořízené mobilním telefonem. Fotodokumentace může být později použita jako důkaz při šetření dopravní nehody či jako podklady pro pojišťovnu. S dalšími účastníky dopravní nehody i se svědky si prokažte totožnost a předejte důležité informace o vozidlech. Pokud se druhý řidič odmítne prokázat průkazem totožnosti či jiným dokladem a údaji od svého vozidla, porušuje tím zákon, zavolejte Policii. Zapište si alespoň registrační značku druhého vozidla, podle níž můžete na internetu zjistit, u které pojišťovny je viník pojištěn, a pořiďte fotografie.
Kdy je povinnost k dopravní nehodě přivolat Policii České republiky
Policii je nutné přivolat, pokud došlo při dopravní nehodě ke zranění či usmrcení osoby, pokud pravděpodobně škoda na některém z havarovaných vozidel přesáhla sto tisíc korun, pokud při nehodně byl poškozen majetek třetí osoby, například plot, zaparkované vozidlo nebo lampa veřejného osvětlení, (toto neplatí, pokud se třetí osoba stala přímým účastníkem dopravní nehody, např. pokud vozidlo vlastní třetí osoba – leasingová společnost), pokud došlo vlivem dopravní nehody k poškození životního prostředí, například únik provozních kapalin z vozidla.
Kdy nemusíte volat Policii České republiky
Policii nevolejte, pokud při dopravní nehodě nedošlo ke zranění nebo usmrcení osob, pokud pravděpodobná částka škody na některém z vozidel nepřekračuje sto tisíc korun, pokud nedošlo k poškození majetku třetí osoby, pokud jste vlivem dopravní nehody nepoškodili životní prostředí. Dle zákona jste však vždy povinni sepsat společný záznam o dopravní nehodě.
Záznam o dopravní nehodě
Jde o dohodu, proto musí být tento záznam podepsán oběma účastníky dopravní nehody. Řádně zapište všechna jména a adresy řidičů ostatních vozidel. Požádejte také svědky dopravní nehody o jejich osobní údaje. Zapište či namalujte, jak dopravní nehoda proběhla a umístění vozidel při nehodě. Žádejte řidiče viníka o předložení dokladu o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a občanského a řidičského průkazu. Zapište si jméno, bydliště, popřípadě název firmy a sídlo vlastníka vozidla. Typ vozu a RZ. Jméno, adresu a číslo dokladu pojištění, dle kterého je viník pojištěný. Nezapomeňte na telefonní kontakt nebo email. Jediným dokladem o platnosti pojištění je tzv. zelená karta, z ní opište číslo pojištění.
Co dělat v roli poškozeného
Zajistěte si potřebné informace a údaje od viníka dopravní nehody. Nejlépe i písemné prohlášení viníka, kde souhlasí, že je viníkem nehody. Pokud toto viník nepotvrdí, zajistěte si vyjádření policie. Nahlaste škodní událost pojišťovně viníka nehody a dodejte pojišťovně údaje a dokumenty, které po vás bude vyžadovat. Pokud se nepodaří viníka nehody zjistit, vyhledejte si informace o pojišťovně podle RZ viníka v databázi České kanceláře pojistitelů na internetu.
Jestliže viník uteče z místa nehody nebo nemůžete viníka nehody zjistit, nahlaste tyto informace Policii ČR, obraťte se na Českou kancelář pojistitelů. Česká kancelář pojistitelů je právnická osoba zřízená zákonem, která poskytuje plnění z garančního fondu.
Pokud jste viníkem dopravní nehody
Ihned nahlaste vzniklou pojistnou událost pojišťovně, u které máte sjednáno povinné ručení. Spolupracujte s pojišťovnou a poškozeným při dokládání dokladů dle jejich požadavků. Připravte si kopii řidičského průkazu, kopii velkého technického průkazu, kopii protokolu o dopravní nehodě s nabitím právní moci, originál nebo kopii vyplněného záznamu o nehodě a vyhovte co nejdříve dalším požadavkům pojišťovny.
Snažte se maximální možnou součinnost s poškozeným a pojišťovnou při řešení škody, která vaším zaviněním vznikla.